AK Parti, Kartal’da seçim sonucuna itiraz etti!

Grup Başkanvekili Belma Satır, milletvekilleri Erol Kaya, Osman Boyraz ve Metin Külünk İlçe Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi vermeye geldi. AK Partili grup, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ne geldiği sırada CHP’liler de oradaydı. CHP’li grupta Başkanvekili Akif Hamzaçebi, milletvekili Mahmut Tanal ve resmi olmayan sonuçlara göre Kartal Belediye Başkanı seçilen Altınok Öz ve partililer yer aldı .
AK PARTİLİ SATIR: KRTAL’DA BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEMİŞ GEÇERSİZ OY SAYISI
AK Parti’li Belma Satır ve beraberindekiler itiraz dilekçesini İlçe Seçim Kurulu’na teslim etti.
Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, “Kartal’ da bugüne kadar yapılan gerek genel gerek yerel seçimlerde tespit edilen en yüksek geçersiz oyla karşı karşıyayız. Bu durum dikkate şayandır. İtirazımızın temelini şunlar oluşturuyor. Sandık sayımlarında 325 sandığa itiraz etmiş bulunuyoruz. Bir kısım oy sandıkları vaktinden önce açılıp, bazı düzeltmeler yapılmıştır. Bir kısım seçmene eksik oy pusulası verildiği bize bildirilmiştir. AK Parti olarak milli iradenin sandığa yansıması bizim için çok önemli. Tespitlerimize göre geçerli oy sayınının yaklaşık % 5’i geçersiz sayılmış. Sandıkların yeniden sayılmasını talep ediyoruz” dedi.
Metin Külünk de üzerinde AK Parti bölümüne ‘Evet’ yazılı olan yakılmış oy pusulasını gösterdi.
CHP’Lİ HAMZAÇEBİ: SOMUT DELİLLER VARSA CİDDİYE ALINIR
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise, “mevcut belediye başkanımız önemli bir farkla kazandı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu duruma itirazı var. Somut deliller varsa itirazlar ciddiye alınabilir. Ben kararın Cumhuriyet Halk Partisi lehine olacağı kanaaitindeyim. Hukuk bunu emrediyor çünkü” diye konuştu.
Seçimi kazanan Altınok Öz de , “demokratik bir seçim süreci yaşadık hiç bir yerde sorun olmadı. Kartal Cumhuriyet Halk Partisi’nin öyle olmaya devam edecek” diye konuştu.
DİLEKÇEDE OYLARIN YENİDEN SAYILMASI TALEP EDİLDİ
Ak Partililer tarafından İlçe Seçim Kurulu’na verilen itiraz dilekçesinde “Tespitlerimize göre geçerli oy sayısının yaklaşık yüzde 5’i geçersiz kabul edilmiş ve seçmen iradesi sandığa yansımamıştır. Geçersiz oyların seçim sonucunu partimiz lehine etkileyeceği kanaatindeyiz. Seçim üzerindeki şaibenin kaldırılmasını ilgili mevzuat gereği Kartal’da sandıkların yeniden sayılmasını talep ediyoruz.” denildi.
Başvuru dilekçesinde seçim günü yaşananlara da dikkat çeken Ak Partiler, Kartal’da 325 sandığa itiraz edildiği belirtilirken, bunun sandık kurullarının bilgisi dahilinde olduğu ifade etti. Bunun yanında, bazı sandıkların vaktinden önce açılarak bazı düzeltmeler yapıldığı da vurgulandı.
Her seçmene verilmesi gereken 3 oy pusulasının eksik verildiğinin tespit edildiğinin dikkat çekildiği dilekçede, bazı vatandaşlara Kartal Belediye Başkanlığı pusulasının verilmediği iddia edildi. Bu durumun kullanılmayan oy pusulasının sayılarına bakıldığında çok net bir şekilde anlaşılacağı da dile getirildi.
BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE MUHTARLIK PUSULASINI AYNI ZARFA KOYAN VATANDAŞLAR UYARILMADI
Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Temel Yaz da yaptığı açıklamada, bir çok sandıktan yaklaşık 13 bin civarında belediye başkanlığı ile muhtarlık pusulalarının aynı zarfta kullanıldığını, yetkililer tarafından vatandaşların uyarılmadığını belirtti.
Bu nedenle Kartal genelinde bu durumda yaklaşık 13 bin geçersiz oy kullanıldığını, belediye meclisinde yaklaşık 1050, belediye başkanlığında ise 3-4 bin civarında fark olduğunu ve bunların AK Parti’nin güçlü olduğu yerler de olduğunu belirterek “Elimizdeki belgelerle birlikte İlçe Seçim Kurulu’na itirazımızı yaptık. Seçimin sonucunun lehimize değişmesini bekliyoruz.” dedi.

AK PARTİLİ SEÇMENLERE AİT YANIK OY PUSULALARI ÇÖPTEN ÇIKTI
Kartal’da ayrıca Ak Parti’ye oy veren seçmenlere ait oy pusulaların yakılarak çöpe atıldığı tespit edildi.
Oy pusulalarının kim veya kimler tarafından yakıldığı henüz tespit edilemezken Ak Partili başkan adayının seçimi kazanmaması yapılmış olabileceği ifade ediliyor.
Ak Parti, İlçe Seçim Kurulu’ndan bu iddiaların da incelenmesini talep etti.
İTİRAZ BAŞVURUSU SIRASINDA ARBEDE
Ak parti’nin itiraz dilekçesi verdiği sırada iki partinin mensupları da salona girmeye kalkınca arbede yaşandı. İlçe Seçim Kurulu’nda içeriye ilgisiz kişilerin de girdiğini ileri süren iki partinin mensupları arasında sataşmalar görüldü. Sonunda salona çevik kuvvet ekipleri çağırıldı. Çevik kuvvet ekipleri ve her iki partinin temsilcilerini dışarı çıkması konusunda ikna edince olaylar yatıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.