Haber 16

Almanya özür diledi

Neonazilerin öldürdüğü Türkler, Almanya’da Devlet töreni ile anıldı…

Almanya özür diledi
  • Dünya / Son Dakika
  • 24 Şubat 2012
  • Almanya özür diledi için yorumlar kapalı
  • 117 KEZ OKUNDU

Neonazilerin öldürdüğü Türkler, Almanya’da devlet töreniyle anıldı. Bayraklar yarıya indirilirken, Berlin’deki törende konuşan Merkel, cinayetleri utanç verici olarak nitelendirdi. “Bunların arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum.” dedi.


Almanya’daki Türkler dün tarihî günlerden birini yaşadı. Zaman’da yer alan haber şöyle; Neonaziler tarafından öldürüldükleri ortaya çıkan sekizi Türk, dokuz göçmen ve bir kadın polis memuru devlet töreniyle anıldı. Ülke çapında saat 12.00’de kurbanlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Resmî binalarda bayraklar yarıya indirildi. Berlin’deki törende konuşan Başbakan Angela Merkel, bu yolla, ölenlerin ailelerine yalnız olmadıklarını göstermek istediklerini vurguladı. Merkel, “Almanya başbakanı olarak cinayetlerin aydınlatılması, bunların arkasındaki kişilerin ortaya çıkartılması ve yargılanması konusunda her türlü çabayı harcayacağıma söz veriyorum.” dedi. Neonazi cinayetlerinin ilk kurbanı Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek ise olaydan sonra annesinden şüphelenilmesine tepki gösterdi: “Siz 11 yıl zan altında yaşamanın ne olduğunu bilir misiniz?” diye soran Şimşek, “Ben babamı kaybettim. Bunun başka ailelerin başına gelmemesi için el ele verelim.” çağrısında bulundu.


Törenin yapıldığı Berlin’deki Konser Evi’nin (Konzerthaus) önünde de bir miting düzenlenirken, gösteriye katılanlar üzerlerinde kurbanların isimlerinin yazılı olduğu tişörtler giydi ve pankartlar taşıdı. Merkel’in ön sırada bazı kurbanların yakınlarıyla oturduğu anma töreni, ellerinde mum taşıyan bir grup öğrencinin tören salonuna girmesiyle başladı. Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Orkestrası’nın Johann Sebastian Bach’ın eserini seslendirmesinden sonra, görevinden ayrılan Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un yerine konuşan Başbakan Merkel, davetlileri, kurbanları anmak amacıyla kısa süreli bir suskunluğa davet etti.


Neonazi kurbanlarının isimlerini tek tek okuyarak onların işlerine ve hayallerine değinen Merkel, Almanya’da insanların sadece farklı kültürden, dinden gelmelerinden ya da derilerinin renginden dolayı takibe uğramalarına ya da şiddete maruz kalmalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Cinayetlerin utanç verici ve aynı zamanda Alman demokrasisine de yönelik olduğunu söyleyen Merkel, “Biz tek bir ülke ve tek bir toplumuz.” ifadesini kullandı. En basit ırkçı söylemlerin bile hassasiyetle izlenmesi ve vatandaşların uyanık olması gerektiğini vurgulayan Merkel, sözlerin bir müddet sonra şiddete dönüşebileceğinin unutulmamasını kaydetti.


TAZMİNATI İSTEMEDİ


Almanya Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde tüm anayasal kurumlarının ortak daveti ile düzenlenen törene Merkel dışında, cumhurbaşkanlığı görevine vekâlet eden Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck, Federal Kabine üyeleri, bazı eyaletlerin başbakanları, parti yöneticileri, politikacılar, aşırı sağcılar tarafından öldürülen kurbanların yakınları, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’ün başkanlığındaki heyeti ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 1.200 davetli katıldı.


Merkel’in yanı sıra programda aşırı sağcıların katlettiği kurbanların yakınlarına söz hakkı verildi. Aşırı sağcılar tarafından Kassel kentinde öldürülen Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, törende yaptığı konuşmada, görevinden ayrılan Cumhurbaşkanı Christian Wulff’a teşekkür etti. Kendilerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda çok iyi bir şekilde ağırladığına dikkat çeken Yozgat, iyi bir ev sahibi olduğunu sözlerine ekledi. Kendilerine teklif edilen 10 bin Euro’luk tazminatı kabul etmek istemediklerini, kanser olanlara yardım etmek üzere bir vakıf kurmak istediklerini anlatan Yozgat, “Katillerin ve onlara yardım edenlerin bulmasını istiyoruz. Bu konuda Alman adaletine güveniyoruz.” diye konuştu.


Daha sonra aşırı sağcıların öldürdüğü ilk kurban olan Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek, söz alarak, “Ben babamı kaybettim. Bunun başka ailelerin başına gelmemesi için el ele verelim.” dedi. Şimşek, babasının öldürülmesinden sonra kendilerinden, özellikle annesinden şüphe duyulduğunu dile getirerek, “Siz 11 yıl zan ve şüphe altında yaşamak ne olduğunu bilir misiniz?” diye sordu. “Sadece anne-babamlar başka ülkeden geldiği için ben bu ülkenin yabancısı mıyım? Almanya’yı terk mi etmeliyim şimdi, hayır bu çözüm olamaz.” diyen Şimşek, Almanya’da tüm insanların istediği gibi yaşayabilmesi için herkesin birlikte çaba harcaması gerektiğini ve tek çözümün bu olabileceğini sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ