Haber 16

Ankara’daki patlamanın detayları

Ankara Kumrular Sokak’ta yaşanan, 3 kişinin yaşamını yitirdiği ve yasadışı TAK adlı örgütün üstlendiği…

Ankara’daki patlamanın detayları
  • Gündem / Son Dakika
  • 30 Eylül 2011
  • Ankara’daki patlamanın detayları için yorumlar kapalı
  • 112 KEZ OKUNDU

Ankara Kumrular Sokak’ta yaşanan, 3 kişinin yaşamını yitirdiği ve yasadışı TAK adlı örgütün üstlendiği bombalı eylemle ilgili soruşturmayı yürüten polis, yeni bilgiler ortaya çıktı.


Polis, henüz kimliği belirlenemeyen eylemcinin bomba düzeneğini, park ettiği aracın bagajını açarak olay yerinde hazırladığını tespit etti. Eylemcinin Çukurambar ve Balgat bölgesinde dolaştığı saptanırken, polis, eylemin taşeron örgüt tarafından gerçekleştirilme olasılığını da gündemine aldı.


KATLİAMCI BALGAT’TAYDI


Eylem için plan yapan bombacının peşin parayla Balgat’ta bir galeriden satın aldığı özel araçla Konya üzerinden güney kentlerine geçmesi olasılığı üzerine yapılan araştırmada, aracın izi Adana’da çıktı. Ticari alışveriş sonrasında eylemcinin kendi kullandığı araçla Adana’da kameraya yakalandığı öğrenildi. Polis, Adana’ya giden şüphelinin, eylemde kullandığı patlayıcıyı bu kentten elde etme olasılığını değerlendirmeye aldı. Bombacıyı yakalamak amacıyla Ankara Emniyeti’nde oluşturulan özel ekipler, şüphelinin zamanının büyük bölümünü Balgat ve çevresinde geçirdiğini tespit etti. Bombacının, katliam bombasına parça tesiri yaratmak amacıyla yerleştirdiği büyük inşaat çivilerini de Balgat’ta bir işyerinden satın aldığı belirlendi.


TAŞERON ÖRGÜT OLASILIĞI


Polis, bombacının kayıp 4 gününün sırrını tam olarak ortaya koyamazken, şüphelinin kişisel profili nedeniyle “taşeron örgüt” olasılığı da araştırılmaya başlandı. Zanlının, görüşme yaptığı kişilerden elde edilen düzgün konuşma, hal ve tavırlarına yönelik bilgiler sonrasında TAK dışında başka bir taşeron örgüt üyesi olabileceği de gözönüne alındı. Milliyet’in haberine göre, üstü düzey bir yetkili, “Bombacı son derece profesyonel. Taşeron bir örgüt olabilir. Zanlı, geçmişte Türk solunda yer alan örgütlerden geçmiş olabilir” tanımlaması yaptı.


TÜRK SOLUNA YAPILAN OPERASYONLAR İNCELEMEDE


Bu çerçevede, polisin Türk soluna yönelik yapılan önceki operasyonlardan elde edilen bilgi ve fotoğrafların değerlendirilmeye alındığı öğrenildi. Ayrıca olay yerinde elde edilen artıkların kriminal laboratuvarda incelenmesi sonrasında sadece plastik tipteki patlayıcılarda kullanılan RDX hammaddesine rastlandı. Böylece, olayda kullanılan patlayıcının daha önce açıklandığı gibi TNT içerikli olmadığı, A4, C4 gibi plastik patlayıcı olduğu anlaşıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ