Haber 16

Bakan Çelik, Başbuğ’u eleştirdi!

Erdoğan, medya üzerinden konuşmam dedi ancak Bakan Çelik bugün açık açık Başbuğ’u eleştirdi. İşte o sert sözler;

Bakan Çelik, Başbuğ’u eleştirdi!
  • Gündem / Son Dakika
  • 15 Şubat 2010
  • Bakan Çelik, Başbuğ’u eleştirdi! için yorumlar kapalı
  • 108 KEZ OKUNDU


Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un sözleriyle ilgili olarak “medya üzerinden konuşmam” dedi ancak bugün Devlet Bakanı Faruk Çelik’ten açık açık eleştiri geldi. Çelik, Başbuğ’un sözlerinden rahatsızlık duyduğunu söyleyerek üstü kapalı da olsa “açıkla” mesajı gönderdi.


AK Parti Bursa İl Başkanlığı Gençlik Kolları tarafından düzenlenen toplantıya katılmak için Almira Otele gelen Bakan Faruk Çelik, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalar yaptı.


Siyasi partilerin her an seçime hazır olması gerektiğini vurgulayan Çelik, geniş bir örgüt ağına sahip olduklarını ve bunların hepsini kırıcı ve vefasızlığa meydan vermemek için toplantılarla hazır tutmak istediklerini söyledi.


“SEÇİME 15-16 AYLIK ZAMAN KALDI”


Birinci hedeflerinin, sevdikleri ve arkadaşları ile kucaklaşmak olduğunu anlatan Bakan Faruk Çelik, “Bunun siyasi hedefini sorarsanız, seçime doğru gidiyoruz, seçimlere giderken de bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Seçim tarihlerini ise açıkladık, 6. veya 5. ay gibi, bu tarih biraz daha okulların tatil olmadığı bir sürece çekilebilir konusu var. Demek ki 15-16 aylık bir zaman var seçim için.” şeklinde konuştu.


“MADIMAK’TA SİVASLILARIN DEDİĞİ OLACAK”


Alevi Çalıştayı ile ilgili bir soruya ise çalışmaların tamamlandığını belirterak cevap veren Bakan Faruk Çelik, “Çalıştayın ön raporları tamamlandı, Bakanlar Kurulu’na sunduk, sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na takdim ettik. Şu anda da tartışılıyor, son derece olumlu bir atmosfer var. Birinci maddesi olan Madımak Oteli’nin neye dönüştürülmesi konusunda da çalışmalarımızı başlattık. İlk önce Madımak Oteli’nde yanan vatandaşlarımızın aileleri ile görüşme yaptık. Birkaç gün içinde de Sivas ziyaretimiz var. Burada da sivil toplum kuruluşları ile görüşeceğiz, oradan aldığımız bilgiler ile ailelerden aldığımız bilgileri bütünleştirip, Madımak için nihai bir karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.


‘Aileler ne istiyor’ sorusuna ise Bakan Çelik, şu cevabı verdi: “Sivas Madımak Oteli’nde yananların aileleri buranın müze olmasını istiyor, fakat biz müze olması, yıkılması, kültür merkezi olması, bilmem ne olması konusu hükümetin ortaya attığı bir konu değil. Biz istiyoruz ki Sivaslılar ‘eh iyi oldu’ desin. Çünkü yeni bir çatışma alanı ve düşmanlık oluşturacak alan olmasını istemiyoruz. Bu çalışmaları milli birliğimizin güçlenmesi ve halk arasındaki dayanışma daha da güçlenmesi için bunları yapıyoruz. Sivaslılar derse ki müze; evet, derse ki yıkılsın park olsun; evet, kültür merkezi yapalım; evet, eğitim merkezi yapalım; evet, ne derlerse o olacak, büyük ekseriyetin dediği gibi olacak.”Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, “Elimizde belge, bilgi var, sabrımız taşarsa açıklayacağız” sözlerinin hatırlatılması üzerine Devlet Bakanı Faruk Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:


“Ben halkın içinde bir siyasetçiyim. Halkımız Genelkurmay Başkanlığı’nın bu boyutu ile çok yaygın, ölçüsüz tartışılmasından hoşlanmıyor. Genelkurmay Başkanımızın aralıklı olarak açıklayacağım, açıklıyorum tarzındaki aktif olarak görüntüsünden de rahatsızlık duyuluyor.”


Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan her kurumun yerinin belli olduğunun altını çizen Bakan Faruk Çelik, “Ben şunu söylüyorum; bizim kurumlarımız var, kurallarımız var, hukuk devletiyiz. Bu çerçevede herkesin alanı bellidir. Bu alan içerisinde kalınırsa, Türkiye’ye bu geçiş sürecinde, Türkiye’nin normalleşmesi sürecinde Türkiye’ye en büyük iyilik yapılır. Hepimiz Türkiye’yi sevdiğimize göre, o halde hukuk çerçevesinde durmamız gereken yer neresi ise herkes orada dursun ve demokratik gelişime herkes katkı sağlasın, destek versin. Çünkü bu bahsettiğimiz kurumlar, sıradan kurumlar değil. Türkiye çok kritik bir coğrafyadadır, bu kurumlar, vazgeçilmez kurumlarımızdır, bunların gereksiz ağızlarda yıpratılması, yanlıştır ama bu kurumların da demokratik ölçüler içerisinde kendisini ayıklayarak güçlü bir şekilde bulundukları konumda durmaları da Türkiye’nin geleceği ve hayatiyeti açısından son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.


Vatandaşların, kurumların özellikle hukuk devleti içerisinde konuşulması gereken konuların uluorta konuşulmasından son derece rahatsızlık duyduklarını ifade eden Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Demek ki herkese düşen görev var, kurumlara düşen görev var, konuşanlara düşen görev var, bu konular çok fazla konuşularak değil, herkesin bulunduğu yerde durması ile çözülecek işlerdir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ