Haber 16

Bakan Ergin’den zehir gibi açıklama

Yargı reformu şart oldu.

Bakan Ergin’den zehir gibi açıklama
  • Gündem / Son Dakika
  • 17 Şubat 2010
  • Bakan Ergin’den zehir gibi açıklama için yorumlar kapalı
  • 166 KEZ OKUNDU

Erzincan Başsavcısı Cihaner’in tutuklanması sonrasında HSYK’nın Erzurum özel yetkili savcılarının görevden el çektirmesiyle ilgili başlayan tartışmada son sözü Adalet Bakanı Ergin söyledi: Yargı reformu şart oldu.

 

Yargıda gün boyu süren yoğunluk akşam saatlerinde de devam ediyor. HSYK’nın Erzurum’da 4 özel yetkili savcının yetkilerini elden almasından sonra Başbakanlık’ta uzun bir toplantı yapıldı. AK Prati’de hukukçu bakanlar ve milletvekillerinin katıldığı toplantı az önce bitti.


Hükümet adına Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıklama yaptı.. Bakan Ergin HSYK’nın böyle bir karar alma yetkisi olmadığını belirterek HSYK yargısal görevleri olmayan idari bir kurul olduğunu belirtti. HSYK’nın yetki gaspı yaptığını söyledi. Yargıtay’ın HSYK’nın yaptığını doğru bulmasının hiçbir yasal dayanağı yoktur. Danıştay’ın yaptığı açıklamada yargısal dayanağı olmayan bu tavra katkı vermiştir.


Ergin Erzurum Cumhuriyet savcısı görevini sürdürürken HSYK’nın aldığı tamamen yargı bağımsızlığına darbe olarak algılanacak bir uygulama yapmış. Görevden alma diğer savcı ve hakimler için gözdağı niteliğindedir. HSYK  yargı sistemini kaosa sürükleyecek bir yetki gaspı yapmıştır. Savcıların yaptıkları işlemlerin yetkileri sınırı içinde kaldığı mahkeme tarafından kabul edilmiştir. HSYK tarfaından alınan karar ve yapılan açıklamalar Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar, anayasa hukuka ve vicdana göre hüküm verirler. HSYK genelge emir  tavsiye ve telkinde bulunamaz kuralına rağmen yargısal süreçle ilgili müdahalede bulunmuştur.


 Ergin, bu şartlar altında sorgulama ve yargılama yapmak son derece zorlaştırılmıştır. HSYK’nın yargıya yaptığı bu müdahaleden sonra yargı bağımsızlığına ilişkin düzenlemelerin biran önce yapılmasını zaruri görmüştür. Adalet Bakanlığı olarak bundan sonraki süreçte de yargı bağımsızlığına yapılan müdaheleye karşı tavrını açıkça ortaya koymaya devam edecektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ