Başbakan: 2014’te 3 seçim olabilir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Washington temaslarını ve Türkiye’deki gelişmeleri genel yayın yönetmenlerine değerlendirdi. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde yapılan toplantıda Erdoğan, 2014’te halkın önüne 3 sandık gelebileceğini söyledi.


ÇÖZÜM SÜRECİ 2 YIL SÜRECEK


* Çözüm süreci gündeme geldi mi? ABD’nin yaklaşımı nasıl?


Taktir ettiklerini ve dikkatlice izlediklerini ve ancak AK Parti’nin  gerçekleştirebileceğini söylediler. Hemen hemen ayrı düştüğümüz bir konu  olmadı… Serbest ticaret için bile olumlu tavır takındılar… Ön  çalışmaları şu an sürdürüyoruz… 2 yıllık bir süreç olacak bu. Belki  daha fazla sürecek. Göreceğiz.


ANAYASA İÇİN UMUDUMU YİTİRİYORUM


* Sayın Cumhurbaşkanı yeni Anayasa konusunda umutsuz olduğunu söyledi. Siz de umutsuz musunuz?


Açıkçası ben de umudumu yitiriyorum. Başkanlık sisteminin tartışmaya  açılmasını istiyoruz. Neyi kabul ettiniz ki, bunun bu kadar tartışmaktan  kaçınıyorsunuz? Başkanlık olursa hangi zihniyet tasfiye olur.  Herhalde  kendi zihniyetlerinin tasfiye olmasından endişe ediyorlar. Şayet sonuç  alınmazsa, C planı olur,  biz kendi taslağımızı sunacağız.


GİZLİ OYLAMA OLACAK


* Peki AK Parti kendi teklifini verir mi?


Bizim 326 milletvekilimiz var. Meclis’te gizli oylamaya sunarız.  Biliyorsunuz kapalı oylama olacak.  Belki arada parti baskısına rağmen  civanmertler çıkar… Olur olur olmaz olmaz… Kıyamet kopmaz ama  olmazsa.. Bugünkü Anayasa ile de hizmet sunarız.


2014’TE 3 SEÇİM OLABİLİR


* 330 oy çıkarsa referanduma gider misiniz?


Referanduma gideriz sayıyı bulabilirsek… 2014’te 3 seçim gelebilir…


* Yaz aylarında Meclis çalışacak, refenandum bu sene olur mu?


Eğer Meclis Başkanı “Bu iş bitti” derse evet bu sene de yapabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.