Bursa’da 40 bin bina yıkılacak!

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bursa’da yerel yayın yapan bir televizyon programına konuk olan Altepe, Bursa’da başta envanter oluşturulması olmak üzere depreme karşı tüm hazırlıkların yapıldığını belirtti.

Olası bir deprem felaketine karşı merkezdeki yaklaşık 40 bin binanın yıkılması gerektiğini ifade eden Altepe, şunları kaydetti: “İlçe belediyelerinden gelen raporlar doğrultusunda Bursa merkezde yaklaşık 40 bin binanın yıkılması gerektiğini tespit ettik. Yaşayabileceğimiz deprem felaketinde binlerce insanımızın ölümünü önleme adına bu çok önemli bir tespit. 1999’da Marmara’yı vuran depremden önce yapılan çok katlı binaların büyük riskler taşıdığını belirledik. Yıkım kararı verilen binaların durumunu mülk sahiplerine bildirdik.” Altepe, riskli konutlarda oturan vatandaşların bir an önce tedbir almaları gerektiğini söyledi.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelerin de hızla sürdürüldüğünü belirten Altepe, şöyle devam etti: “Kısıtlı imkanları en verimli şekilde kullanıyoruz. Bursa’yı marka kent yapma idealiyle yola çıktık. İdealimizin hayata geçmesi doğrultusunda gece gündüz demeden canla başla çalışıyoruz. Elimizdeki kısıtlı imkanlarla akılcı projeler gerçekleştirdik. BursaRay Kestel Hattı ihalesinden sağladığımız büyük tasarrufla bütçemize önemli oranda girdi sağladık. Yine aynı şekilde 87 spor yatırımı projesinden 20’sini hemşehrilerimizin kullanımına sunduk. Cumhuriyet Caddesi’nde 1,5 kilometrelik güzergahta başlattığımız nostaljik tramvay uygulamasını 2,5 kilometrelik Davutkadı hattını da içine alacak şekilde kentin doğu yakasına kadar uzatıyoruz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 milyon liralık destek sözü verdiği yeni stadyumumuzun, temelini attığımız günden bu yana çok kısa süre geçmiş olmasına rağmen, kaba inşaatını yüzde 30 oranında tamamladık. Bütün bu projeler Büyükşehir Belediyemizin kısıtlı imkanlarıyla gerçekleştirildi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.