Haber 16

CHP’yi Fena Tiye Aldı

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP’nin kendi partisine yönelik AK Parti ile işbirliği yaptığı iddialarını sert bir dille yalanlarken ironik bir çağrıda bulundu…

CHP’yi Fena Tiye Aldı
  • Politika / Son Dakika
  • 28 Aralık 2014
  • CHP’yi Fena Tiye Aldı için yorumlar kapalı
  • 183 KEZ OKUNDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP’nin, AK Parti ile HDP’nin işbirliği yaptıkları yönündeki iddialarını değerlendirdi. HDP’nin seçimlere parti olarak girerek baraj altında kalıp bilinçli şekilde meclis dışında kalacağı ve bölgedeki vekilliklerin AK Parti’ye bırakılacağı yönündeki komplo teorilerine tepki gösteren Demirtaş, CHP’ye ironik bir çağrıda bulundu: Bu oyun, bu tezgah eğer bizim tarafımızdan planlanmışsa, bu CHP’li kardeşlerime bu oyunu bozmaları konusunda çağrı yapıyorum. HDP’ye oy verin, oyunu bozun.

Tunceli’de partisinin 1’inci Olağan İl Kongresi’ne katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, salona girişte kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanırken, izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. Demirtaş, salonda yaklaşık 3 bin kişi tarafından ayakta karşılandı. Salon içinde Kobani’deki çatışmalarda hayatını kaybeden birçok kişinin yanı sıra Abdullah Öcalan posterinin de olduğu görüldü.

‘BARAJIN DUVARLARI ÇATLAMAYA BAŞLADI’

Demirtaş, “Hırsız, ‘yüzde 50 oy alacağız’ diyor. Hırsızda bu özgüven var, sizde neden olmasın?” dedikten sonra, seçim barajı tartışmaları ile ilgili şöyle konuştu: “Cumhuriyet tarihi boyunca ezilenler mücadele etti, mücadelelerini yükseltti, büyüttü. 10 yılda bir askeri darbelerle bütün kazanımlarımız tuzla buz edildi. Fakat yılmadık, bıkmadık. İnatla, ısrarla bütün bu mücadele değerlerini demokratik iktidara taşıyacak zamanı bekledik. Şimdi bunun fırsatını yakaladık. Çıkışını yakalamak istiyoruz artık. 2015 seçimleri bu tarihi fırsatı bize sunan, büyük bir olanağı yaratan büyük bir gelişmedir. Emin olun arkadaşlarım yüzde 10; zihinlerdeki psikolojik barajdır. Biz barajı tarumar edeceğimize inanalım. Bakın barajın duvarları daha şimdiden titremeye başladı. Daha seçime 6 ay var, barajın duvarları çöktü. Yeter ki özgüvenimiz olsun, bir birimize inanalım, güvenelim. Üstelik de daha önce de söyledim; hırsız, ‘yüzde 50 oy alacağız’ diyor. Hırsızda bu kadar güven varken sizde niye özgüven olmasın? Türkiye ve Kürdistan’ın bütün ezilen halkları; bu ülke hepimizin ortak vatanıysa, her karış toprağında bizim alın terimiz varsa, Çanakkale’de bu ülkeyi kuracak kurtuluş savaşını başlatanlar yan yana yatıyorsa, bu ülkeyi o halde bunlar yönetecekler. Hırsızlar, soyguncular, talancılar değil.”

‘AKP İLE GİZLİ BİR PLANIMIZ YOK’

Parti olarak seçime girmelerinin, bazı kesimler tarafından, “AKP ile gizli bir planları var” diye yorumlanmasına tepki gösteren Demirtaş, bütün bu mücadeleyi AKP’ye peşkeş çekecekleri iddialarını ortaya atanların asla bu geleneği tanımadığını ifade ederek şöyle dedi: “Aklı başında olduğunu iddia eden bazı kalem ve kişiler bunu yazma cesaretini kendinde görüyorsa, kusura bakmasınlar onların demek ki gizli bir planları var. Bizim HDP olarak AKP’yle gizli bir planımız yok. Kapalı kapılar ardında, gizli hesap, pazarlıklara girmedik, girmeyeceğimizi de defalarca ispatladık. Nasıl bir mücadeleyi AKP’ye karşı yürüttüğümüzü defalarca ispatladık. Halen bu mücadeleyi sürdürüyor, yürütüyoruz. Ama buna rağmen halen bir kesim şunu yazıyor; HDP partiyle girip barajın altında kalacak, milletvekillerini böylece AKP’ye peşkeş çekmiş olacak. Biz bütün bu mücadele geleneklerinin, emeklerin, değerlerin ortak bileşkesi olarak bu mücadeleyi yürütüyoruz. Geleneğimizde ucuz pazarlık yoktur. Geleceğimizde ucuz pazarlık, değerlerini satmak olsaydı, bu gün Mazlum Doğan yaşıyor olurdu. Pazarlığa girmediği için, faşizmin suratına tükürdüğü için bu gün Mazlum Doğan’ın fotoğrafı oradadır. Eğer ki biz ucuz pazarlıklarla satan bir hareket olsaydık Sakine Cansız bu gün yaşıyor olurdu. Türkiye devrim geleneğini, devrimci geleneğinin pazarlıkçı ruhu olsaydı, İbo (İbrahim Kaypakkaya) işkence tezgahında pazarlık yapsaydı şimdi yaşıyor olacaktı. Deniz ve arkadaşları idam sehpasına yürürken pazarlıkçı olsalardı o gün asmayacaklardı onları, yaşıyor olacaklardı.”

CHP’LİLER BU OYUNU BOZMAK İÇİN HDP’YE OY VERSİN

CHP’lilerin, AKP ile ittifak yapacağı söylentilerini sert dille eleştiren Demirtaş, CHP’li bir grubun kendileri için “Baraj altında kalıp 40-50 milletvekilini AKP’ye’ verecekler” iddiasında bulunduğunu söyledi. HDP Eş Genel Başkanı şöyle devam etti: “Bu oyun, bu tezgah eğer bizim tarafımızdan planlanmışsa, bu CHP’li kardeşlerime bu oyunu bozmaları konusunda çağrı yapıyorum. HDP’ye oy verin, oyunu bozun. Siz de gelin CHP’li kardeşlerim siz de gelin HDP’ye oy verin, barajı rahat aşalım bozalım oyunu. Formül ortada. Bu senaryoyu tutturamayanlar da başka bir şey yazıyorlar. Diyorlar ki; ‘Bunlar barajı aşsa bile, barajı aştıktan sonra zaten AKP’yle pazarlık yapmış, anlaşmışlar birlikte anayasa yapıp başkanlık sistemini getirecekler.’ Barajı aşsanız bir dert, aşmasanız bir dert. Bunları inandırmak mümkün değil. Kafaları tüccar kafası ya, pazarlığa alışmışlar. Bütün hayatları pazarlık ya. Bir kez daha açık net tekrarlıyorum HDP ve partimizle birlikte yürüyen dostlarımız; dost, kardeş partilerimiz ve toplumsal kesimler dışında hiç kimseyle ittifak arayışımız, ittifak görüşmemiz yok, olmayacak. Hiç kimseyle seçim öncesi ucuz pazarlığımız yok, olmadı, olmayacak. Hele hele AKP gibi bir partiyle. Yarın buradan çıkıp Roboski’ye gideceğiz. Roboski’nin hesabını vermemiş bir partiyle oturup milletvekilliği pazarlığı yapıp, onlara milletvekilliği armağan edeceğimizi düşünenler kusura bakmasın alçaklık yapıyorlar. Tek kelimeyle alçaklık yapıyorlar. Böyle muhalefet olmaz. Bu iktidar, bu kadar güçlüyse bu muhalefetin basiretsizliği yüzündendir. Onların defalarca sunduğu fırsatlar yüzündendir. Defalarca onların verdiği paslar yüzünden AKP bu kadar gol atabilmiştir.”

HÜKÜMETİN PARALEL YAPI ÇARŞAFI

Güvenlik yasasını da sert dille eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin ‘Paralel yapı’ çarşafı ile sokağın meşru isteklerini örtmeye çalıştığını savunarak, şunları ekledi: “Israrla çarpıtıp, güvenlik yasalarıyla muhtemel toplumsal muhalefet ve gösterileri sınırlamak ve polise infaz yetkisi vermek için bakın güvenlik yasasını halen dayatıyorlar. Başbakan, ‘Biz bunu çıkaracağız, pazarlık konusu bile değil’ diyor. İnfaz Yasası çıkararak yanlış yapıyorsunuz. Siz üniversite hocasısınız. Hadi öbürü anlamıyordu bu işlerden, tarih bilmiyordu. Öbürünün kafası sadece ticarete çalışıyordu. Siz profesörsünüz, kalın kalın kitaplar yazmışsınız bilmeniz lazım. Zulüm yasaları halk direnişini durduramaz. Meşru halk direnişlerini yasalarla durduramazsınız. Tarihte binlerce örneği var, okumadınız mı bunu profesör olarak? Sokağa şimdi kim çıksa artık üstünde, altında ‘Paralel yapı’ arayıp, sokağın o meşru taleplerin üstünü örtmeye çalışıyorlar. Paralel çarşafı, paralel yorganıyla sokaktaki muhalefetin taleplerini görünmez hale getirmeye çalışıyorlar. Evet bu ülkede bir paralel var ve sizin can yoldaşlarınızdı onlar. 11 yıl beraber ‘paralel paralel’, tıpış tıpış yürüdünüz. Onlar, bizimde değil, sizinle ilgilidir. Halkın içinde paralel yok. Hükümetin, devletin içinde ‘paralel var.”

‘DEVLETİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİLER’

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli’nin ardından partisinin Elazığ İl Kongresi’ne katıldı. Bektaşlar Düğün Salonu’ndaki kongreye alkışlar arasında giren Demirtaş, konuşmasında hükümeti eleştirdi. İslamiyet’te kutsal devlet olmadığını belirten Demirtaş, şöyle dedi: “Kutsal olan Allah’tır. 12 yıl önce milletten oy isterken, içinde Allah korkusu olan hırsızlık yapmaz diye millet oy verdi. Doğrudur içinde Allah korkusu olan hırsızlık yapmaz, israf yapmaz. Bunlar iktidara geldikten sonra sadece devleti soyup soğana çevirdiler. Lüks yaşam, israf, İslam’ın şartıymış gibi yaptılar, oysa böyle bir şey yok. En büyük zararı da Müslümanlığa verdiler. Şimdi bütün dünya bunlar ve bunlara benzer örgütlerle İslamı da kötü biliyorlar. İŞİD, El Kaide, AKP gibi partiler ve hareketler yüzünden en büyük zararı İslamiyet görüyor. Düşünün 12 yıldır gece gündüz Allah’ı dilinden düşürmeyen bir Başbakan, 4 tane bakanı hırsızlıkla suçlanıyor. Bir cumhurbaşkanı onları yargıya teslim etmiyor. Bakanların çocukları, trilyonlarca lira paralar ortada yok, iddialar çok ciddi. Onları yargıya çıkarmıyor. Çıkar adil bir şekilde yargılansınlar.”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ARACI GERİ VERSİN

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılmasını söylediğinde kıymetlerin koptuğunu anlatan Demirtaş, “Ben din kaldırılsın demiyorum. Cumanın hutbesini bile devlet göndertiyor böyle okunsun, sana ne nasıl okunacaksa. İşte 1 trilyonluk Mercedes’e binen Diyanet İşleri Başkanı’ndan vicdan beklenir mi? Günlerdir söylüyorum ya istifa et ya Mercedes’i geri ver. Lüks israf günahsa, haramsa en başta senin uyman lazım. Senin din adamı olarak topluma örnek olman lazım. İstifa da etmiyor, Mercedes’i de geri vermiyor. Diyanet İşleri Başkanı olarak aldığı o vergiyi hizmet yaparken Alevi’ye hizmet yapılmıyor, cemevi tanınmıyor ve bunlar zulümdür. Diyanet İşleri Başkanı’nın aldığı Mercedes bir tekeri Alevilerindir, onu geri versin üç tekerle devam etsin” dedi.

Çözüm süreci için çaba sarf ettiklerini belirten Demirtaş, “Buna rağmen hükümet çıkıp bize eli kanlı diyor. Bunu diyenler Roboski’nin katilleridir. Sadece kendi iktidarları içersinde, 12 yıl içersinde 376 çocuğu sokakta katledenlerdir. Bizi beğenmek zorunda değiller ama hedef gösterip çarpıtarak yalanla partililerimizi linç ettirmeye çalışmak AKP’nin asla işine yaramaz. Özellikle buradan onları uyarıyorum. Özellikle bunu yapan bir iki AKP sözcüsü var. Bir bakan ismini vermeyeyim herkes tahmin eder ağlamadan sorumlu bakan özellikle işi gücü HDP ile uğraşmak. Ya barış sürecinden rahatsız, görüşmelerden rahatsız ya HDP büyüyor iktidarı al aşağı edecek ondan korkuyor” dedi.

AKP Mazhar Bağlı’nın sosyal medyada kendi haklarında yazdıklarını gündeme getiren Demirtaş, “AKP milletvekillerinin sosyal medya hesaplarına bakın neler yazmışlar hakkımızda. Biz neden bunları sineye çekiyoruz, barış için. Hele hele Kürtlükten emekli olmuş olanlar var. Onları almış milletvekili olarak televizyona çıkarıp sadece bize hakaret ettiriyorlar” diye konuştu. Demirtaş, konuşmanın ardından Elazığ’dan ayrıldı.

SOKAKTA OLAY ÇIKTI

HDP kongresinin ardından dağılan bir grup partili Gazi Caddesi üzerinden geçerken Ülkü Ocakları binası önünden geçtiği sırada olay çıktı. İddiaya göre HDP’liler Ülkü Ocakları önünde slogan atmaları üzerine bir grup ülkücü tarafından dövüldü. Dövülenler arasında bulunan bir kişi Harput Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Ülkülerin HDP’liler dövmesini protesto etmek için HDP’liler Hozat Garajı Mevkii’nde toplandı. Daha sonra saldırıda yaralanan kişiyi ziyaret etmek için Harput Devlet Hastanesi’ne yürüyen grup, yaralıyı ziyaret etti. Polis, yürüyüş sırasında ve hastane önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ