Haber 16

GDO’nun zararları

1432’de kurulan ve Dünya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Caen Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, …

GDO’nun zararları
  • Son Dakika / Spor
  • 17 Şubat 2010
  • GDO’nun zararları için yorumlar kapalı
  • 128 KEZ OKUNDU

1432’de kurulan ve Dünya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Caen Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, GDO’lu ürünler karaciğer ve böbreklerde hasara yol açıyor.


Gezegen’in Geleceği isimli radyo programını yapan Dr. Uygar Özesmi bu konuda şunları söylüyor:  Araştırmada, hayvanlar, Monsanto biyoteknoloji şirketinin ürettiği üç farklı GDO’lu mısır tohumuyla beslendi.


Monsanto, küresel GDO sektörünün en az %90’ını ele geçirmiş dev bir Amerikan şirketi. Amerika’da ise, Monsanto’ya ait olmayan GDO’lu tohum yok gibi.


Araştırmayı yürüten Gilles-Eric Seralini, hayvanların böbrek ve karaciğerlerinde yalnızca 3 ayda hasar meydana geldiğini söyledi.


 

Bu, GDO’lu besinlerin ani zehirlenmelere yol açmasa bile kronik zehirlenmeye yol açtığını gösteriyor. Şimdi, GDO’nun daha uzun süreli etkilerini bulmak üzere daha kapsamlı araştırmalara başlanacak. Ülkemize her türlü GDO’nun girişi de bir an önce yasaklanmalı ve biyogüvenlik yasası sivil toplum kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda ülkemizi GDO’lardan korumalı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ