‘İç hesaplaşma deyip üstünü kapatıyorlar’

Paris’te 3 kadın PKK’lının infaz edilmesinin ardından hükümet cephesinden yapılan açıklamaya BDP tepki gösterdi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, “Yapılış şekline bakılırsa PKK’nın kendi içindeki içi hesaplaşması gibi görülüyor” sözlerine ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada; hassas sürece rağmen AK Parti’nin Paris’teki olayın aydınlatılması için Fransa nezdinde girişimde bulunmak yerine “örgüt içi infazdır” deyip, olayı kapattığını söyledi.

Demirtaş’ın Twitter’da paylaştığı görüşleri şöyle:
“Hassas sürece binaen AKP, Paris’teki katliamın aydınlatılması için Fransa nezdinde girişimde bulunacağına, örgüt içi infazdır deyip kapatıyor.

Bu tutuma karşı şunu soruyorum o halde; bu açıklamayı yapanların bizzat bu katliamı planlamadığını nerden biliyoruz, telaşınız bundan mı yoksa”

‘BARIŞA SIKILMIŞ KURŞUNLAR’

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, ”Bu alçakça saldırıyı, barışa sıkılmış kurşunlar olarak değerlendiriyoruz. Bu barış sürecinden rahatsız olanlar kimlerse araştırmalıyız” dedi.

Sakık, NTV canlı yayında Fransa’da Kürdistan Enformasyon Bürosu’na yapılan saldırıyı değerlendirdi.
”Barış iklimini ete kemiğe büründürmek için çaba sarf etmeliyiz” diyen Sakık şunları söyledi:
”Yeni iklim yaratıldı, herkesi çok umutlandıran bir süreci yaşarken bugün Paris’te PKK’nın 3 önemli ismi yaşamını yitirdi. Bu barış sürecinden rahatsız olanlar kimlerse araştırmalıyız. Bu alçakça saldırıda tetiği çekenler kimse, arka planda kimler varsa ortaya çıkarılması gerekir. Barışı inşa etmek çok zordur, emek çaba ister. Barış iklimini ete kemiğe büründürmek için çaba sarf etmeliyiz. Hepimiz araştırmalıyız. Eşbaşkanlar bu akşam Paris’te olacak.”
3 KADIN PKK’LIYA İNFAZ

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kadın başlarından ve enselerinden kurşunlanmış olarak bulunmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.