Haber 16

İntibakta ne kadar zam yapılacak?

İntibak çalışmaları kapsamında tozlu raflardan indirilen 1982 yılı öncesine ait 461 bin dosyadan 351 bini incelendi.

İntibakta ne kadar zam yapılacak?
  • Ekonomi / Son Dakika
  • 19 Haziran 2012
  • İntibakta ne kadar zam yapılacak? için yorumlar kapalı
  • 118 KEZ OKUNDU

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, adeta ‘karantina önlemleri’ alarak yürüttüğü intibak çalışmasında, merhum İsmet İnönü ve Adnan Menderes dönemine ait dosyaların güncellemesini tamamladı.


Bu çerçevede, 1982 yılı öncesine ait 461 bin dosyadan 350 bini tozlu raflardan çıkarılarak, bilgileri bilgisayar ortamına aktarıldı. Otomatik sistem aracılığıyla da intibak düzenlemesinden yapılacak zamlar hesaplandı. 1982 yılı öncesine ait yaklaşık 111 bin dosya ile ilgili inceleme ise devam ediyor.


Söz konusu dosyaların daha çok 1975 ile 1982 yılları arasındaki emeklilerden oluştuğu kaydedildi. SGK, 1982 yılı öncesinde emekli olan 461 bin vatandaşa ait dosyayı, ölüm, malüllük ve yaşlılık aylığı alanlar olarak üçe ayırdı. Bu kapsamda yapılan incelemede, intibak kapsamında olan 461 bin dosya sahibinden, 351 bin 400’ünün hayatını kaybettiği belirlendi.


Söz konusu kişilerin, intibak zamları mirasçılarına yapılacak. Yani düzenlemeden eş ve çocuklar yararlanacak. Yine aynı dönemle ilgili olarak 3 bin 813’ü malüllük, 106 bin 623’ü ise yaşlılık aylığı aldığı belirlendi.


Çalışma ekibi güçlendirildi


Öte yandan SGK, intibak ödemeleri için belirlenen sürenin dolmasına altı aylık süre kalması nedeniyle dosya çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Bu kapsamda Ankara içindeki diğer birimlerden ve çevre illerden, intibak hesaplaması için takviye personel getirildi. SGK ilk etapta intibak hesaplamaları ve dosyaların güncellenmesi için 281 kişilik bir çalışma ekibi oluşturmuştu. Yeni görevlendirmelerle birlikte bu sayının 400’e yükseltilmesi planlanıyor.


Star

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ