İşte AK Parti’nin 2014 planı !!

‘Kurtulmuş hamlesi’, Erdoğan’ın 2014 ‘te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek hazırladığı değişim planının ilk habercisi.


PARTİDE, HÜKÜMET’TE VE MECLİS’TE REVİZYON


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek yeni bir oyun planı hazırladı. Numan Kurtulmuş hamlesi de değişimin ilk habercisi. ‘Usta’ şimdi de 2014 sonrasını da kapsayacak mimariye girdi. Sırada parti yönetimi, Bakanlar Kurulu ve Meclis vitrininde yapılacak değişiklikler var.


ERDOĞAN’IN ÇANKAYA STRATEJİSİ Mİ?


Çankaya Köşkü’ne çıkma olasılığı yüksek görülen Erdoğan, AK Parti ’yi yeni döneme göre yapılandırıyor ve köklü bir revizyona hazırlanıyor. Radikal’in haberine göre Erdoğan, partinin yeni mimarisini yaparken, muhalefet olabilecek odakları da parti çatısına almayı düşünüyor. 12 Eylül referandumunda yüzde 58 oy aldıran birlikteliği Cumhurbaşkanlığı seçiminde de tekrarlamayı planlıyor. Bu projenin ilk adımı 30 Eylül’de yapılacak Büyük Kongre’de olacak. Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu‘nun katılımları büyük oranda Kongre’de gövde gösterisi şeklinde olacak. Kurtulmuş ve Soylu’ya başka isimlerin ekleneceği konuşuluyor.


AKP’NİN YENİ 2 NUMARASI KİM OLACAK?


AK Parti’de ilk ve en köklü değişim MKYK’da olacak ve 50 kişiden oluşan liste revize edilecek. Kurtulmuş banko listede olacak. İsmi Erdoğan sonrası lider adayları arasında geçen Kurtulmuş, parti yönetimine de giriyor.


AK Parti’nin sayısı 12 olan genel başkan yardımcılarının en az yedisinin değişeceği de konuşuluyor. Kurtulmuş’un partinin ‘iki numarası’ görülen siyasi işler başkanlığına gelebileceği belirtiliyor. Kabineden bir-iki ismin de parti yönetimine kaydırılma ihtimali de gündemde.


KABİNE VE MECLİS’TE DE DEĞİŞİM


Kabine ve Meclis vitrini değişikliği parti yönetiminden sonra olacak. AK Parti’nin genel merkez ve Meclis yönetiminden üç ve ya dört kişinin bakan olabileceği söyleniyor. Yeni kabinede ‘yorulan, yıpranan’ bazı isimlerin yer almayacağı herkesin dilinde. Bir, iki bakanın yer değiştirmesi de sürpriz olmayacak.


Meclis Başkanvekilliği ve Grup Başkanvekilliği ile Komisyon Başkanlıkları ise kabine revizyonunun ardından olacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in ikinci dönem de AK Parti tarafından aday gösterilmesi beklentiler arasında.


3. DÖNEM KURALI


AK Parti’de merak konusu olan bir diğer konu da üç dönem kuralının ne olacağı. Aralarında Başbakan Erdoğan ile bakanların da yer aldığı 70’e yakın isim gelecek dönem milletvekili adayı olamıyor. Başbakan Erdoğan, görevde olduğu sürece kuralı değiştirmeyi düşünmüyor. Yeniden aday olamaycak bazı isimlerin Büyükşehirler belediye başkan adayı yapılacağı konuşuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.