Haber 16

Kiracıysan bu haberi oku!

Yeni borçlar kanunun ev sahibi-kiracı ilişkilerini yeniden düzenliyor. Kiracılar icin kabus gibi maddeler içeriyor.

Yıl içinde gündeme gelen ve kiracılar tarafından tepki ile karşılanan ev sahibi – kiracı ilişkilerini yeniden düzenlen kanun tekrar meclis gündemine geldi.


Ev sahibi lehine olan pek çok maddeyi içeren kanunun bu kez meclisten geçmesi bekleniyor.

TBMM Genel Kurulu, AB’ye uyum kapsamında hazırlanan Borçlar Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı. İşte 650 maddeden oluşan yeni tasarıda yer alan maddeler:

Elektrik faturasını ödemeyen ya da 10 yılı dolduran kiracı evden çıkartılabilecek, ev sahibi akrabasını mazeret gösterebilecek.


– Depozitolar kontrol altına alınıyor. Buna göre; konut ve çatılı işyerleri için


verilen miktar 3 aylık kira bedelini aşamayacak.


– Faturasını ödemeyen kiracı evden çıkartılabilecek.


– Eşinin rızası olmadan ev boşaltılamayacak, kira sözleşmesi fesh edilemeyecek.


– Mal sahibi, üst ve alt soyunun (torun, kardeş vb.) gereksinimlerini gerekçe göstererek kiracının çıkmasını talep edebilecek.


– Kira artışı bir önceki yıla ait Üretici Fiyat Endeksi’ni geçemeyecek. 5 yıl aynı evde oturan kiracı, emsal kira bedellerine göre ‘hakkaniyet ve dürüstlük kuralına uygun’ oran isteyebilecek.


– Mal sahibi, 10 yıl sonunda en az 3 ay önce haber vermek koşuluyla herhangi bir sebep göstermeden sözleşmeye son verebilecek.


– Eşlerden biri, herhangi birine banka kredisi, kredi kartı gibi çeşitli işlemler için kefil olacaksa eşinin yazılı iznini alacak.


– Kiracı, komşulara gerekli saygıyı gösterecek. Aksi taktirde mal sahibi, 30 gün içinde durumunu düzeltmesi için ihtarda bulunacak. Kiracının yüksek sesle müzik dinleme, gürültü yapma, balkonda mangal yakma gibi davranışları komşular tarafından istenmezse, ev sahibi yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ