Haber 16

‘Kuşlar’ filminin sırrını Türk profesör çözdü

İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock’un 1963 yapımı korku klasiği ‘Kuşlar’ filmine ilham veren 1961 yılındaki kuş intiharları olayının sırrını Türk profesör Bargu Ateş çözdü.

‘Kuşlar’ filminin sırrını Türk profesör çözdü
  • Gündem / Son Dakika
  • 29 Aralık 2011
  • ‘Kuşlar’ filminin sırrını Türk profesör çözdü için yorumlar kapalı
  • 125 KEZ OKUNDU

Yarım asırlık gizeme ışık tutan Louisiana Devlet Üniversitesi’nde görevli Profesör Sibel Bargu Ateş, kuşların zehirlendikleri için toplu intihar ettiklerini ortaya çıkardı.

Bilim dergisi Nature Geoscience’ın son sayısında yer alan araştırma sonuçlarına göre, üniversitenin Oşinografi ve Sahil Bilimleri Departmanı’nda çalışmalarını sürdüren Ateş ile ekibi, 1961 yazında California eyaletinin kuzeyindeki Monterey sahilinde binlerce martının intiharı ile sonuçlanan olayın sır perdesini araladı.

Martı ve kaplumbağa kalıntılarının midelerini inceleyen Türk araştırmacı, deniz kabuklularının salgıladığı, sinirlere zarar veren ve hayvanları saldırganlaştıran yüksek oranda domoik asit belirledi. Su yüzeyinde domoik asit içeren planktonları, tek hücreli mikro-organizmaları ve diğer canlıları yiyen martıların beyinlerinde hasar meydana geldiği ve toplu bir şekilde kendilerini öldürdükleri tespit edildi.
Kuş ölümlerinin gerçekleştiği dönemdeki planktonlarda yüzde 79 oranında domoik asit bulunduğunu bildiren Sibel Bargu Ateş, “1961’deki plankton örneklerinde bulduğumuz toksin maddeler, Hitchcock’un filmine esin veren kuş saldırganlığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

1961’deki sıradışı olay ve 1952 yılında ünlü İngiliz yazar Daphne du Maurier’ın konuyla ilgili aynı adlı kısa hikayesini birleştiren Alfred Hitchcock, 1963’te sinema tarihinin en ünlü filmlerinden birine imza attı. 1899 – 1980 yılları arasında yaşayan Hitchcock, pek çok film ve kitaba esin kaynağı olan Kuşlar ile ilgili olarak “Bu belki de benim en korkutucu filmimdi” yorumunu yapmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ