Haber 16

Paralel Yapının Sandık Planı Deşifre Oldu

30 Mart yerel seçimlerinde paralel yapının sandık başında oyların sayılmasını kaosa dönüştürme planı deşifre oldu.

Paralel Yapının Sandık Planı Deşifre Oldu
  • Politika / Son Dakika
  • 19 Mart 2014
  • Paralel Yapının Sandık Planı Deşifre Oldu için yorumlar kapalı
  • 146 KEZ OKUNDU

30 Mart seçimlerinde şaibe olduğu izlenimi oluşturmak isteyen paralel yapı anlaştığı partilerden 130 bin sandık müşahidi atadı. Seçim günü şaibe algısı oluşturmak için müşahitler peş peşe sonuçlara itiraz edecek ve yapının ajansı kaos oluşturmak için haber desteği verecek. Yapının hakimleri ise oyların yeniden sayılmasını geciktirerek kaosa katkı verecek.

Paralel yapının, 30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, sessiz ittifaklarla Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi listelerinden 130 bin sandık müşahidi ataması yapmayı planladığı tespit edildi. Paralel yapının 73 il imamına verilen talimatta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Hatay, Sivas ve Trabzon illerine ağırlık verilmesi isteniyor.

TOPU TACA ATACAKLAR

Yüksek Seçim Kurulunun, Türkiye çapında kuracağı 194 bin 310 sandığın 130 bin 421’inde 3 parti üzerinden müşahit bulunduracak olan Paralel yapının ‘sandık kaos’ planı da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Buna göre, YSK temsilcilerinin sandıkları açması ile birlikte hareketli saatleri başlatacak olan paralel müşahitlerin sandık görevlilerinin zarflardan açıp göstererek ilan edecekleri tüm pusulalara itiraz edeceği belirtiliyor. Sandık sayımlarının tamamlanmasından sonra görevli müşahitlerin sandık tutanağını imzalamayacakları, hatta sayımın il veya ilçe seçim kurulunda tekrar yapılması için sandık başında itiraz edecekleri ifade edildi.

HAKİMLER HAZIR

Planın devamında, sandık başındaki müşahitlerin itirazları doğrultusunda sayılmak üzere il ve ilçe seçim kurullarına gelecek olan sandıkları paralel yapıyla ilişkili olan hakimler bekleyecek. Tekrar sayılmak üzere gelen sandıklar burada bekletilecek. Geçmiş seçimlerde gece saat 12.00’ye kadar sonuçlar büyük ölçüde belli olmuşken bu seçimlerde sonuçların olabildiğince geciktirilmesi bekleniyor. Böylece plana göre geciken her sandıkta şaibe algısı oluşturulacak. Çözüm sürecini sabote etme girişiminde bulunan yapı, Hakkari, Şırnak, Tunceli, Muş, Mardin, Bitlis, Siirt ve Batman’da sandık başı kaos planı farklı bir konseptle hayata geçirecek.

Örgütün ajansı kaos pompalayacak

30 Mart seçimleri için hazırlanan kaos planı bununla sınırlı değil. 25 Mart tarihi itibari ile paralel yapının kendi haber ajansı da devreye sokulacak. Seçim sandıklarını sandık başında takip etmek üzere 98 bin 207 kişiye plastik kartlara basılmış ‘sandık muhabiri’ kartı dağıtılacak. Sandık muhabirleri, cep telefonlarıyla oy kullanmaya gelen seçmenlerin ilgi çeken, dikkat çeken fotoğraflarını illerde kurulacak sistem merkezlerine servis edecekler. Sandıkların açılması ile birlikte şova başlamayı planlayan paralel müşahitler, bir yandan pusulalara itiraz edecek bir yandan müşahitlerin yaratacağı şaibe algısını haber olarak anbean servis edecekler. Ancak en önemlisi, il ve ilçe seçim kurumlarına sevk edilebilecek sandıklar ise son dakika olarak servis edilecek. Buna göre, sabah saatlerinden itibaren sandık başına giden bölge halkının yerel kıyafetlerle çekilmiş fotoğrafları, PKK flama ve bayrakları ile çekilmiş fotoğraflar servis edilecek. Bir yandan 73 ilde şaibe algısı oluşturulurken, 8 ilde de tahrik görüntüleri ile batıdaki seçmen gün boyunca etkilenmeye çalışılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ