Haber 16

Plastik Ambalajlı Gıdalara Dikkat!

Prof. Dr. Recep Akdur, yaz mevsimiyle beraber gelen sıcaklarda satılan plastik ambalajlı ürünlere karşı uyarılarda bulundu.

Plastik Ambalajlı Gıdalara Dikkat!
  • Sağlık / Son Dakika
  • 16 Haziran 2016
  • Plastik Ambalajlı Gıdalara Dikkat! için yorumlar kapalı
  • 178 KEZ OKUNDU

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, sağlığa zararından ötürü yazın açıkta satılan plastikambalajlı ürünlerin alınmaması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Akdur, özellikle yaz aylarında üstüne gölgelik yapılan yerlerde plastik ambalajlı gıdaların pazarlanmasının hijyenik ve kanuni olmadığını söyledi.

Tüketicilerin market ve bakkal önündeki alanlarda plastik ambalajlı gıda pazarlayan ve depolayan satıcıları uyarması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Akdur, “Plastik ambalajlı gıdalar kesinlikle kapalı, doğrudan veya dolaylı güneş ışığı almayan, serin ve kuru yerlerde tutulmak ve pazarlanmak zorundadır. Açıkta pazarlanan plastik ambalajlı gıdalar kesinlikle satın alınmamalıdır.” dedi.

Plastik güneşle buluşunca sağlığı tehdit eder

Prof. Dr. Akdur, yaz mevsiminin gelmesiyle bilinçsiz satıcıların, market ve dükkanların önlerini depo ya da tezgah olarak kullanmaya başladığını kaydederek, “Başta meşrubatlar ve su olmak üzere plastik ambalajlardaki gıdaların bu şekilde pazarlanması veya depolanması sağlık açısından sakıncalı ve yasaktır. Çünkü plastikler güneşle temas edince sağlığa zararlı maddeler oluşturur ve tüketenlerin sağlığını tehdit eder.” diye konuştu.

“Bakkal ve marketlerin önüne çadır gerilmesi ya da gölgelenmesi kullanılabilecekleri anlamına gelmez” diyen Prof. Dr. Akdur, “Kaynak suyu ve asitli içecekler çok iyi çözücüdürler. Bu nedenle ambalajın üzerindeki son kullanma tarihine dikkat etmek gerekir. Etiketi solmuş, ambalaj şekli bozulmuş gıdalar kesinlikle satın alınmamalıdır.” ifadesini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ