Haber 16

Sıcaklar ne kadar sürecek?

Türkiye kuvvetli sıcak hava dalgasının etkisi altında. Güneydoğu’da sıcaklıkların 40 dereceye kadar ulaşması bekleniyor.

Sıcaklar ne kadar sürecek?

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin genellikle az bulutlu ve açık, Doğu Anadolu’nun kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.


BU SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN


Halen ülke genelinde etkili olan yüksek hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar, mevsim normallerinin iç kesimlerde 8 ila 10, diğer bölgelerde 5 ila 7 derece üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir, denilen açıklamada, hafta boyunca yurt genelinde beklenen yüksek hava sıcaklıkları sebeiyle uyarıda bulundu.


10.00-16.00 saatlerinde dikkatli olun


İnternet sitesinden yapılan açıklamada “yaşanabilecek olumsuzluklara karşı; özellikle yüksek sıcaklığa karşı hassas ve kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında, güneşte kalma süresinin en aza indirilmesi ve koruyucu tedbirlerin alınması gerekmektedir.” denildi.


HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzey, batı ve iç kesimlerinde artarak, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.


RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.


METEOROLOJİ’DEN UYARILAR


YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının oluşturacağı olumsuzluklara karşı, başta sağlık problemi olan vatandaşlarımız olmak üzere ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.


BÖLGELERİMİZDE HAVA


MARMARA: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.


EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla Göller Yöresi’nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin batısının parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.


ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, Doğu Karadeniz’in parçalı yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.


DOĞU ANADOLU: Parçalı, doğusu çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Van çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.


GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ