Haber 16

Suriye’den Türkiye’ye sert tepki

Uzun süredir Türk basınına konuşmayan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim sessizliğini bozdu. Esad….

Suriye’den Türkiye’ye sert tepki
  • Dünya / Son Dakika
  • 27 Şubat 2012
  • Suriye’den Türkiye’ye sert tepki için yorumlar kapalı
  • 110 KEZ OKUNDU

Uzun süredir Türk basınına konuşmayan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim sessizliğini bozdu. Esad yönetimi kırgın. Türkiye’ye sert mesajlar veren Muallim, Ankara’yı Suriye Özgür Ordusu’nun sınırı geçerek saldırı düzenlemesine izin vermekle suçladı.


“Bizim Müslüman Kardeşler’e bakışımız farklı. Türk hükümeti ile ideolojik farklılığımız var” diyen Muallim, “Başbakan Erdoğan’ın, Müslüman Kardeşler’e yönelik diyalog çağrısına, Esad’ın “bireysel olarak gelip siyaset yapabilirler ancak parti olarak gelmelerine izin veremeyiz” açıklamasıyla kopma noktasına geldi” dedi.


‘SİLAHLI GRUPLAR MİSAFİR EDİLİYOR’


Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “Türkiye, silahlı grupları misafir ediyor. Sınırdan geçişlere izin veriyor. Bu bir komşuluk yaklaşımı değildir” dedi. Askeri müdahale olmadan insani koridor oluşturulamayacağını belirten Muallim, “Türkiye’nin Suriye’ye müdahale için neden bu kadar hevesli olduğunu çözebilmiş değiliz” ifadesini kullandı.


‘DAVUTOĞLU DEMOKRASİ DERSİNDEN VAZGEÇSİN’


Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da demokrasi dersi vermekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.


‘PKK’YA DESTEK VERMEYİZ’


PKK konusuna da değinen Muallim, “PKK’yı kesinlikle desteklemediklerini vurguladı. “Adana anlaşmasına bağlıyız. Türk halkının acı çekmesini istemiyoruz” dedi. Muallim, ilişkilerin düzelmesi konusunda hala umutlu olduğunu belirtti ama Türkiye’nin bu politikasıyla ilişkilerde bir gelecek görmediğini de sözlerine ekledi.


‘TÜRKİYE SINIRINA TANK SEVK ETMEYİZ’


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, Suriyeli muhalifleri silahlandırmanın şu an çok riskli olduğunu belirterek, “Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarına tankları sevk etmeyeceğiz” dedi.


Clinton, Amerikan CBS News programına verdiği özel demeçte, Humus gibi kentlerde sivillere yönelik saldırılardan ”derin üzüntü” duyduğunu söyledi.


Tunus’taki Suriye’nin Dostları toplantısının başarılı olduğundan bahseden Clinton, bu toplantının dikkate değer olduğunu çünkü Arap Birliği ülkeleri dahil birçok ülkenin ”tek bir sesle konuştuğunu” belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ