Türkiye için kritik petrol açıklaması

Yeni hükümetin kurulması kapsamında girişimlerini sürdüren Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih’in Erbil’deki evinin önünde basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.
BAŞBAKAN ERDOĞAN’LA GÖRÜŞME ÇOK OLUMLU GEÇTİ
Türkiye’ye yaptığı ziyarette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşmenin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirten Barzani, “Ziyaretimizin amacı ikili ilişkileri geliştirmek ve karşılıklı olarak alışveriştir. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi adına Türkiye’ye gittik ve Sayın Erdoğan ve değerli devlet yetkilileriyle görüşmeler yaptık. Şunu açıklıkla söyleyebilirim: enerji konusunda Türkiye heyetiyle toplantılar yaptık ve faydalı neticeler elde ettik. Görüşmelerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.
TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPILDI MI?
Barzani, görüşmeler neticesinde herhangi bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:
“Petrol sevkiyatıyla ilgili Türkiye’nin hiçbir sorunu yok. Onların bu konudaki görüşü nettir. Bize her zaman, ‘petrol sizindir, kararı sizler vereceksiniz. Getirip burada satmanızda bizim için bir sıkıntı yok’ diyorlar.”
Merkezi Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmak istediklerini ancak karşı tarafın buna yanaşmadığını ifade eden Barzani, şunları kaydetti:
“Arzumuz petrolü, Anayasa çerçevesinde gönderip satabilmektir. Bunun için bir çözüm yolu arayışında olduk ve çok çaba gösterdik Fakat şu ana kadar Bağdat ve Erbil arasında herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Kürdistan’ın bütçedeki yüzde 17’lik payı gönderilmedi. memur maaşları ödenmedi. Şu hususu açık bir şekilde belirtmek isterim ki bugüne kadar çok sabrettik ve tahammül gösterdik. Ancak bunun da bir sınırının olduğunu herkes bilmelidir. Şayet Bağdat hükümetiyle bir sonuca varamayacağımız anlaşılırsa, kendi başımızın çaresine bakacağız.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.