Haber 16

Yakalanması İstenen Paşalar

Balyoz Davası’nda haklarında yakalama emri çıkarılan sekiz muvazzaf askerin…

Yakalanması İstenen Paşalar
  • Gündem / Son Dakika
  • 29 Haziran 2011
  • Yakalanması İstenen Paşalar için yorumlar kapalı
  • 110 KEZ OKUNDU

Balyoz Davası’nda haklarında yakalama emri çıkarılan sekiz muvazzaf askerin isimleri belli oldu.
 
Haklarında yakalama emri çıkarılan askerler şunlar:
 
Korgeneral Turgut Atman, Tümamiral Sinan Ertuğrul, Tümgeneral Beyazıt Karakaş, Tuğgeneral Mehmet Eldem, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tümgeneral Nedim Karabuş, Tuğgeneral Erhan Pamuk Albay Mehmet Örgen.
 
TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ
 
Balyoz soruşturması kapsamında Eskişehir’de ele geçirilen belgelerle ilgili yürütülen soruşturmada hazırlanan iddianame 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün kabul edilmişti. Tensip zaptında tutuklu sanıklar Orgeneral Bilgin Balanlı, Tümgeneral İsmail Taş, Albay Ahmet Erdem, Albay Ahmet Zeki Üçok, Albay Ahmet Dikmen, Albay Mehmet Erkorkmaz, Albay Halit Nejat Akgüner, Bülent Günçal, emekli Albay Hakan Büyük, Albay Onur Uluocak, Albay Rafet Oktar, Albay Servet Bilgin, Albay Sinan Topuz, Binbaşı Refik Levent Tezcan, Binbaşı Ayhan Üstbaş’ın ‘kuvvetli suç şüphesi, delillerin tam olarak toplanmamış olması, sanıkların delilleri karartma ihtimali’ gerekçe göstererek tutukluluk halinin devamına karar verildi.
 
6 GENERAL, 1 AMİRAL, 1 ALBAY’A YAKALAMA
 
Mahkeme, soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifade alındıktan sonra serbest bırakılan Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneral Nedim Güngör Kurubaş, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tümgeneral Beyazıt Karataş, Tümamiral Ahmet Sinan Ertuğrul , Tuğgeneral Mehmet Eldem, Tuğgeneral Mustafa Erhan Pamuk, Albay Mehmet Örgen hakkında da yakalama kararı çıkarttı. Gerekçe olarak ise, sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, delillerin tam olarak toplanılmaması, sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimalinin bulunmasını’ gösterdi. Mahkeme bu sanıkların, mesai saatlerinde içinde davanın görüleceği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirilmesini istedi.
 
TÜBİTAK’TAN RAPOR İSTENİLDİ
 
Duruşmanın sanık sayısının çok olması sebebiyle Silivri Cezaevi’nde salonda yapılmasını kararlaştıran mahkeme, sanıklardan emekli Albay Hakan Büyük’ün evinde bulunduğu iddia edilen belgelere ilişkin TÜBİTAK’tan bilirkişi raporu istedi.
 
GENELKURMAY’A SORU
 
Tensip ile birlikte Genelkurmay Başkanlığı’na da yazı yazan mahkeme, tüm sanıkların 2002 yılında bugüne kadar görev yaptıkları yerleri, görev sırasında yaptığı izinler, aldığı raporlar ve yurtdışında görev yapıp yapmadıklarını sordu. Mahkeme ayrıca tutuksuz sanıklardan Yüzbaşı Tülay Delibaş’ın da 2002-2003 yıllarında ve daha öncesinde çalıştığı yerlerde taşınabilir bilgisayar verilip verilmediğine ilişkin bilgi istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ