Bakan’dan enflasyon garantisi

Bakan Zeybekci, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen ‘Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’ne katıldı. Bakan Zeybekci, tören bitiminde gazetecilerin Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın açıklamaları ile ilgili sorusu üzerine “Önümüzdeki süreçte enflasyonun istediğimiz seviyeye doğru aşağıya doğru başladığını göreceğiz. Haziran gibi İnşallah artış ile ilgili tortuların tamamen bittiği, olumlu yöne doğru evrilmeye başladığını göreceğiz. Yıl sonu ortalamasını tahmin etmek veya söylemek gereksizdir” ifadesini kullandı. Yüksek faiz oranlarının üretimin, ihracatın önünde büyük engel olduğunu söyleyen Zeybekci, şunları dedi:

“Piyasanın gösterge faizini yüzde 12’lere yakın seviyeden yüzde 9,5’lara getirdiğinde bunun sözlü olarak olumlu değerlendirmesini piyasa bekliyor, Merkez Bankası’ndan bekliyor. Piyasa şu anda kendi içinde reel anlamda faizleri aşağı doğru çekerken, Merkez Bankası’nın piyasanın bu hareketine uyacağını açıklamasının ilk aşamada yeterli olacağını ben inanıyorum. Yakın sürede piyasa Merkez Bankası’nı faizleri düşürmede zorlayacaktır. Piyasa faizini düşmesini alıyor. Merkez Bankası gereğini yapacaktır. O tedbiri elden bırakmadan bunu sağlayacaktır. Beklentimiz ilk zıplamayı yaptığı yere dönmesidir.”

Kurlarla ilgili olarak ise bakan Zeybekci, “TL değerinin 2,15-2,25 seviyesinin ithalatı cazip olmaktan çıkarıp, ihracatı arttırıcı etkisinin olduğuna inanıyoruz. 2,10 altına düşen durumlarda Merkez Bankası’nın müdahale yönünde adımlar atabilmeli” değerlendirmesini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.