Soğuklar geliyor, kar ne zaman yağacak?

Türkiye, bugünden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yüksek basınç merkezinin etkisinde bulunan ve bu nedenle uzunca bir süredir yağış almayan Türkiye’nin bugün, batı kıyılardan başlamak üzere yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.


GÜN GÜN HAVA DURUMU


Bu nedenle bugün Marmara’nın batısı ve kıyı Ege’de aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor.


Tahminlere göre, iç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi görülecek. Rüzgar batı bölgelerde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtınamsı şekilde esecek.


7 Aralık Çarşamba günü Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile akşam saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz bölgeleri yağışlı olacak. Yağışlar kıyı Ege’de (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Edremit, Ayvalık ve Dikili) kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, gece İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısının yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.


8 Aralık Perşembe günü, Karadeniz, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısı, sabah saatlerinde olmak üzere iç Ege, göller yöresi ve Marmara’nın doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılar ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.


9 Aralık Cuma günü doğu bölgelerde devam edecek yağışlara ilave olarak yurt, Karadeniz üzerinden gelecek olan yeni bir soğuk havanın etkisine girecek.


Marmara’nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile İstanbul çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.


Yağışlı hava kütlesinin 10 Aralık Cumartesi günü Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yağışlara neden olduktan sonra yurdu terk etmesi bekleniyor.


Hava sıcaklığında bugün önemli bir değişiklik beklenmiyor, ancak 7 Aralık Çarşamba günü kuzeybatı kesimlerde, 8 ve 9 Aralık günlerinde ülke genelinde hissedilir derecede 4 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.


Yetkililer, vatandaşları rüzgar nedeniyle olabilecek soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.


BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU


Hava sıcaklığı, ülkenin kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin batısı parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kıyı Ege ve Manisa çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.


Rüzgar genellikle güney ve güneybatı (lodos) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.


KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI


Rüzgarın, Marmara ve Kıyı Ege’de güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtınamsı rüzgar şeklinde (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları gerekecek.


BAZI İLLERDE HAVA DURUMU


Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:


İSTANBUL: Parçalı zamanla çok bulutlu öğle saatlerinden sonra Avrupa Yakası’nın, akşam saatlerinden sonra il genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar; il genelinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. (17)


ANKARA: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. (13)


İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. (16)


ADANA: Az bulutlu ve açık (18)


ANTALYA: Parçalı bulutlu (18)


SAMSUN: Parçalı ve az bulutlu (17)


ERZURUM: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. (-5)


VAN: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. (5)


DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. (12)


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:


MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, bölge genelinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.


EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile Manisa çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor. Rüzgar, kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.


AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, batısının parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla kıyı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.


GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte sis bekleniyor.


DEPREM BÖLGESİ BUGÜN AZ BULUTLU VE AÇIK


Van bugün, az bulutlu ve açık olacak.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Van’da bugün, yağış beklenmiyor. Sabah ve gece saatlerinde il genelinde buzlanma ve don olayıyla birlikte hafif sis görüleceği tahmin ediliyor.


Van gündüz 5, gece eksi 6 derece olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.